Znajdziesz nas w Google+

Witraże Latos | Witraż | Szkło Artystyczne

Studio Witraży

Menu górne


Język:


Wewnątrz

Wewnątrz
2008-02-01

Kwartalnik ogólnopolski "Wewnątrz", w wydaniu nr 4 zima 2007/2008 opublikował artykuł p.t. "Czarowanie Światłem" autorstwa pani Małgorzaty Czumy. A oto wybrane fragmenty:

Komponowanie witraży to sztuka operowania we wnętrzu kolorem i promieniami słońca. Sztuka rzucania blasku, wielobarwnych zajączków i uroku...


Kolorowe okno na świat
Podejmując decyzję o wyglądzie okien domu lub mieszkania zazwyczaj zastanawiamy się nad detalami dotyczącymi ram. Decydujemy czy mają być drewniane, czy może PCV (rzadziej z aluminium) oraz jekiego mają być kształtu i koloru. Mniej uwagi poświęcamy zazwyczaj szybie, a szkoda, bo przecież tutaj znaleźć można wiele ciekawych rozwiązań. Jednym z nich są kolorowe szyby witrażowe, idealne do okien łazienek, klatek schodowych oraz pomieszczeń na poddaszu. Witraże w oknach i świetlikach nie tylko zdobią, rozweselają panującą we wnętrzu atmosferę i dodają mu wdzięku. Mają jeszcze tę zaletę, że regulują nasłonecznienie i kolorystykę wpadającego do pomieszczenia światła oraza strzegą prywatności, eleminując czasem konieczność instalowania dodatkowych osłon okiennych (żaluzji, zasłon lub rolet).

Dzielenie z wdziękiem

Witraże wspaniale sprawdzają się w roli subtelnych ścianek działowych, sufitowych kasetonów, przenośnych parawanów (w stylu dawnych buduarów), wypełnienia balustrad, drzwi wewnętrznych, a nawet kabin prysznicowych. Oddzielają bowiem przestrzenie i strefy, jednocześnie pozwalając przemieszczać się światłu. Odgraniczają, ale nie przytłaczają. Stają się więc często najlepszym rozwiązaniem w holach oraz na granicy wszelkiego rodzaju aneksów - kuchennych, komputerowych, garderobianych, czy sypialnianych. Stwarzają w niej wrażenie odrębnej, ale nie do końca zamkniętej strefy.

 

Ukrywanie z fantazją

Kolejnym miejscem, w którym kolorowe witraże zagościły juz na dobre, są szklane fronty meblowe. Kredensy, biblioteczki, regały i witrynki coraz częściej bywają zdobione mniej lub bardziej skomplikowanymi wzorami z kolorowego szkła, które nadają wnętrzu charakter i przykuwają uwagę (jedna misternie zdobiona kuchenna szafeczka potrafi zmienić wygląc najbanalniejszego komplet mebli). W dodatku, nie można im odmówić walorów praktycznych - szkło witrażowe jest często łatwiejsze od zwyklego do utrzymania w czystości - zwłaszcza gdy kolorowe detale otoczone sa matowym szkłem piaskowanym, na którym nie widać śladów palców.

 

Wyjątkowe drobiazgi

Wielu zwolenników stuylu romantycznego lub art deco z pewnością zachwycą również abażury do lamp, kinkiety i zawieszki na okno, wykonane z połączonych ze sobą bajecznie kolorowych szkiełek lub podwójne blaty szklanych  stolików do kawy, w których spodnią wastwę stanowi witraż. Tego rodzaju dzieła sztuki użytkowej wnoszą bowiem do wnętrza nie tylko kolorowe poblaski - odpowiednio wyeksponowane nadają ton całej aranżacji, stwarzając w niej miejsce na pojedyncze sztuki zabytkowych mebli i dzieła kowalstwa artystycznego.


Menu dolne


Szkło Artystyczne na Google+ plus

Studio Witraży Latos, ul. Majewskiego 28, 42-530 Dąbrowa Górnicza, tel. (32) 729 85 46, kom. 502 206 711, e-mail: biuro@latos.com.pl

2021 Copyright by Latos