Znajdziesz nas w Google+

Witraże Latos | Witraż | Szkło Artystyczne

Studio Witraży

Menu górne


Język:


Jak zamawiać

Chociaż zawsze miło nam Państwa gościć osobiście w naszej pracowni, to jednak bardzo często, ze względu na duże odległości, wszystkie etapy tworzenia witraży przebiegają bez osobistego udziału inwestora. W zasadzie cały zakres niezbędnych ustaleń, można przeprowadzić za pośrednictwem telefonu i poczty elektronicznej. Jeśli projekt tego wymaga, osobiście odwiedzamy naszych klientów, najczęściej w miejscu inwestycji i czynnie uczestniczymy w procesie realizacji bardziej indywidualnych i skomplikowanych przedsięwzięć. Nie istnieją żadne ograniczenia co do odległości. Realizowaliśmy z powodzeniem zamówienia z całej Polski, jak również Niemiec, Szwecji, Francji, Austrii, Czech, Hiszpanii a nawet USA. Proces zamówienia przebiega w następujących etapach:

 1. Pierwszym etapem realizacji jest zawsze określenie oczekiwań klienta co do rodzaju projektu, miejsca przeznaczenia witraża, oraz innych indywidualnych cech inwestycji. Na tej podstawie przedstawiamy wycenę szacunkową, lub jeśli dostępne dane są dostatecznie precyzyjne - dokładny koszt zamówienia. Określamy również termin realizacji.
  Określenie rodzaju projektu, bardzo często odbywa się na podstawie wybrania jednej z naszych realizacji, wybranej z tej strony internetowej. Może to być dokładne odwzorowanie danego projektu, odpowiednio zaaranżowane do wymiarów docelowych, lub dowolnie zmienione, zgodnie z sugestiami klienta. Najwięcej przyjemności sprawia nam wykonywanie projektów nowych i bardzo indywidualnych, zupełnie od podstaw. W takich przypadkach, witraże z naszej galerii mogą posłużyć jako odpowiedniki przyszłych prac, pod względem ich złożoności i rodzaju użytego szkła, co pomaga w oszacowaniu ewentualnych kosztów.
 2. Jeśli wycena i proponowany termin realizacji, zostaną zaakceptowane, dochodzi do zawarcia umowy zamówienia. Usankcjonowanie umowy odbywa się poprzez przesłanie wiążącej oferty i potwierdzenie jej przyjęcia poprzez przekazanie zaliczki. Określony w umowie termin realizacji, zawsze biegnie od dnia zaksięgowania zaliczki. W przypadkach, w których mamy osobisty kontakt z klientem, zawarcie umowy, jak i przekazanie zaliczki może się odbyć w sposób tradycyjny.
 3. Kolejny etap to projektowanie. Wykonujemy projekt zgodnie z wcześniejszymi sugestiami inwestora, lub w porozumieniu z osobami trzecimi np. projektantami wnętrz. Gotową wersję przesyłamy do akceptacji. Po naniesieniu ewentualnie zgłaszanych poprawek i zmian, dochodzi do zatwierdzenia ostatecznej wersji projektu przez inwestora, lub inną upoważnioną do tego osobę.
 4. Następnie przystępujemy do wykonania zamówienia. Na etapie tworzenia witraża, jeśli klient sobie tego życzy, istnieje możliwość osobistego skonsultowania doboru szkła. Tutaj należy wspomnieć o tym, że jeśli projekt zawiera kolory, to zawsze należy je traktować symbolicznie, albowiem kolorystyka szkła witrażowego nie daje się odwzorować za pomocą takich instrumentów jak kredki, farby czy wypełnienia w programach cyfrowych. Dlatego właśnie istnieje możliwość wglądu w ten etap pracy, zanim wszystkie elementy zostaną połączone w całość. W zdecydowanej większości przypadków, nasi klienci są usatysfakcjonowani efektem końcowym, zdając się na nasze doświadczenie w kwestii doboru szkła.
  Czasem zdarza się, że sam witraż nie jest jedynym elementem zamówienia, a są nim np. dodatkowe ramki, elementy stolarki lub innego rodzaju konstrukcje. W takich przypadkach poszczególne elementy zamówienia są zwykle realizowane równolegle przez naszych podwykonawców, lub w porozumieniu z wykonawcami wybranymi przez zleceniodawcę. Na każdym etapie współpracujemy z firmami i osobami trzecimi biorącymi udział w całej realizacji. Współpraca najczęściej dotyczy ustalenia wymiarów i sposobu montażu elementów szklanych.
 5. Gotowa praca zostaje dostarczona na miejsce wskazane przez zamawiającego. Tutaj istnieje kilka możliwości transportu.
  • obiór osobisty w naszej pracowni,
  • transport własny naszej pracowni,
  • przesyłka kurierska.
  Witraże, zwłaszcza te większe, są elementem dość trudnym w transporcie i podatnym na uszkodzenia. Powinny być przewożone w sposób zapewniający im sztywność i brak jakichkolwiek sił działających na witraż, a w szczególności momentów zginających. W przypadku odbioru osobistego, doradzamy w jaki sposób przewieźć bezpiecznie witraż za pomocą środka transportu jakim dysponuje klient. Czasem odradzamy tą opcję, np. w przypadkach gdy w samochodzie brakuje odpowiedniej przestrzeni bagażowej i nie ma możliwości usztywnienia witraża.
  Gdy wysyłamy nasze prace za pośrednictwem firmy kurierskiej, zostają one zwykle zapakowane w sztywne skrzynie z płyt osb z wypełnieniem styropianowym, uniemożliwiające jakikolwiek ruch witraża wewnątrz opakowania. W ten sposób przesyłaliśmy witraże na odległości kilku tysięcy kilometrów i nigdy nie zdarzyło się aby dotarły uszkodzone. Opcja naszego transportu jest oczywiście najbezpieczniejsza.
 6. W przypadkach uzasadnionych zajmujemy się również montażem naszych prac w miejscu docelowym, lub nadzorem nad tym montażem wykonywanym przez inne firmy lub osoby.
 7. Warunki płatności pozostałej kwoty zamówienia zostają zwykle określone indywidualnie z każdym klientem, jednak najczęściej zostaje ona dokonana w chwili osobistego odbioru, dostarczenia towaru przez naszą firmę, lub po dokonaniu montażu, o ile bierzemy w nim udział. W przypadku przesyłek kurierskich wchodzi w grę przedpłata lub przesyłka pobraniowa.

Wszystkie wymienione powyżej informacje przedstawiają najbardziej typowe i najczęściej stosowane przez nas procedury realizacji zamówień. Mimo to zawsze jesteśmy świadomi, że nasza działalność jest związana z przedsięwzięciami bardzo indywidualnymi i każda z procedur może zostać dostosowana do zaistniałych warunków.

Menu dolne


Szkło Artystyczne na Google+ plus

Studio Witraży Latos, ul. Majewskiego 28, 42-530 Dąbrowa Górnicza, tel. (32) 729 85 46, kom. 502 206 711, e-mail: biuro@latos.com.pl

2024 Copyright by Latos